Dar krwi

Nadszedł czas, bym ruszyła z serią wpisów poświęconych różnym akcjom profilaktycznym, społecznym, badaniom przesiewowym i innym ważnym kwestiom. Wymaga tego nie tyle mój przyszły (hope so) zawód, co moja natura, chcąca dla wszystkich jak najlepiej 😁😍

***
Na pierwszy ogień (he he he) idzie  --> oddawanie krwi <--


Dlaczego jest to tak ważne? Wybraźcie sobie operację ratującą ofiarę wypadku. Uraz wielonarządowy, masywny krwotok. Zabieg trwający kilka godzin. Człowiek ma w sobie tylko około 5l krwi. Podczas znacznej krwi nawet transfuzja kilku-kilkunastu jednostek tego płynu może nie być wystarczające. Takich operacji jest dużo. Tysiące?? W szpitalach potrzeba dużo krwi - dotychczas nie udało się stworzyć jej idealnego artefaktu... Poświęcając kilka procent swojego życiodajnego płynu, ratujemy inne człowieka, być może znajomego - w tak prosty sposób. A na dodatek dostajemy w prezencie całą kupkę pysznych czekolad xd

Żeby oddać krew (można również oddać osocze i koncentrat płytek), musisz: ▼▼▼
❥ mieć 18-65 lat
❥ pokazać dowód tożsamości i książeczkę dawcy krwi, jeżeli już ją posiadasz
❥ ważyć minimum 50 kg (chociaż w ubraniu często przyjmują dopiero od 55 kg, w dodatku patrzą też na BMI)
❥ nie spożywać alkoholu i ograniczyć palenie poprzedniego dnia
❥ być zdrowym i wypoczętym człowieczkiem, po lekkim posiłku i wypiciu płynów  (nie na czczo!!!)
❥ być wolnym od kiły, wirusa HIV, HBV i HCV itp. - inne dyskalifikujące zaburzenia są podane na stronie RCKiK: dyskwalifikacja stała i czasowa
❥ kobiety nie mogą oddać krwi podczas menstruacji i ciąży

Droga do chwały:
  1. Zostawiasz ubranie wierzchnie w szatni
  2. Rejestrujesz się jako potencjalny dawca
  3. Wypełniasz szczegółowy kewstionariusz dla dawcy
  4. Oddajesz próbkę krwi do badań - otrzymasz wyniki podstawowej morfologii (lub poziomu hemoglobiny) oraz oznaczenie grupy krwi
  5. Po badaniu u lekarza zostajesz zakwalifikowany jako dawca. Zmierzy Ci on między innymi ciśnienie tętnicze, masę ciała, BMI i zanalizuje wyniki badań krwi i kwestionariusz.
  6. Chwila uspokojenia w sali dla oczekujących, gdzie możesz umyć przedramię oraz wypić herbatę/kawę ....
  7. ... i udajesz się do sali poboru. Tam jednorazowym zestawem pracownicy "zabierają" Ci około 450 ml krwi, a trwa to jakieś 10 minut. Przez ten czas możesz patrzyć spokojnie na swój rubinowy płyn uciekający do kołyszącego się worka, a jeśli nie lubisz tego widoku, powinieneś  skupić się na ściskaniu piłeczki albo rozmowie z innym dawcą 😋
  8. Następnie po odpoczynku otrzymujesz zwolnienie lekarskie i legitymację dawcy krwi i około 8 tabliczek czekolady. 
W ten sposób zostajesz bohaterem i ratujesz życie innemu człowiekowi!!!

--> Ja również posiadam Legitymację Honorowego Dawcy Krwi - niestety oddawałam krew (na razie!) tylko raz. Ale zawsze to pierwszy krok! 

Przedstawiam Wam kilka wskazówek i myśli, które nasunęły mi się po wizycie w stacji krwiodawstwa:
❣ Mitem jest, że szczupłe osoby zawsze gorzej znoszą oddanie krwi, niż te z większą masą ciała. Bezpośredni przykład: ja, ledwo przekraczająca minimalną wagę, zniosłam całą sytuację nad podziw dobrze, bez zawrotów głowy czy dużego osłabienia. Natomiast mojego kolegę z takim sobie brzuszkiem, po oddaniu krwi dopadły zawroty głowy i nudności oraz ogólne duże osłabienie. Dlatego nie ma reguły na to, jak człowiek zniesie zabranie mu niecałego pół litra krwi.
❣ Nie zniechęcaj się, jeżeli nie zakwalifikują Cię za pierwszym razem. Robią to dość często - na kilkunastu moich znajomych, z którymi poszłam, dopuszczona zostałam ja i moich 3 kolegów.
❣ Po wizycie w stacji krwiodawstwa odpocznij i spędź dzień na leniuchowaniu. Dobrze też przez następne dni trochę się oszczędzać i stosować dietę sprzyjająca wytwarzaniu krwi - np. buraki, czerwone mięso, inne warzywa bogate w żelazo, pij dużo płynów i unikaj alkoholu.
❣ Nie polecam wybierać się na oddanie krwi w upalne dni - człowiek nawet z pełnym magazynem krwi jest wtedy osłabiony...
❣ Możesz zwrócić się w centrum krwiodawstwa nie tylko o wystawienie zwolnienia lekarskiego, lecz również zwrotu kosztów transportu do centrum oraz kopii badań krwi.
❣ Nie musisz wybierać się na daleką czasami wyprawę do stacji krwiodawstwa - co jakiś czas organizowane są specjalne akcje, podczas których specjalne autobusy, w których bezpiecznie można oddać krew, jeżdzą po okolicznych terenach.
❣ Krew możesz oddać tylko 6 (mężczyźni) lub 4 (kobiety) razy w roku, w odstępach minimum 2 miesiące. Przez ten czas następuje odbudowa brakującego 0,5 l.
❣ Po oddaniu większej ilości krwi możesz zostać Załużonym Honorowym Dawcą Krwi:
- III stopnia - oddanie 5 l (K) / 6 l (M)
- II stopnia - oddanie 10 l (K) / 12 l (M)
- I stopnia - oddanie 15 l (K) / 18 l (M)
Możesz wtedy korzystać z przywilejów, np. zniżek na wybrane leki, świadczeń medycznych poza kolejką czy ulgowych kosztów transportu. 
❣ Staraj się nie stresować w oczekiwaniu na kwalifikację - wysokie ciśnienie może skreślić marzenia o byciu dawcą krwi.
❣ Poproś znajomego lub kogoś z rodziny, by podwiózł Cię po wszystkim do domu lub podróżował razem z Tobą - na wszelki wypadek zasłabnięcia (choćby z emocji).
❣ Jeżeli już zostałeś zakwalifikowany jako dawca, wcale nie oznacza to, że jesteś zobowiązany oddać krew. W każdej chwili możesz jeszcze zrezygnować.
❣ Nie bój się - sam proces oddawania krwi nie boli bardziej od zwykłego pobrania próbki do badania.

Bądź bohaterem i oddaj krew! 😍


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz