odkopany przełyk
Dzisiaj tylko znaleziony w starych zaśmieconych folderach przekrój poprzeczny przełyku (esophagus). Takie preparaty oglądamy właśnie na starej, dobrej histologii.
Dla ultraszybkiego przypomnienia - ściana przełyku ma 4 warstwy, od wewnątrz: pofałdowana błona śluzowa z nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, błona podśluzowa, błona mięśniowa: warstwa okrężna i podłużna oraz przydanka, czyli błona zewnętrzna. Co do mięśniówki - w górnej około 1/3 przełyku znajdują się mięśnie szkieletowe poprzecznie prążkowane, w części środkowej są to mieszane włókna, a na dole już tylko mięśnia gładkie. Struktura ta ma około 23-25 cm długości i rozciąga się od gardła aż do żołądka (wpustu). Leży w bliskim sąsiedztwie aorty. Światło przełyku ma charakterystyczny gwiazdkowaty kształt.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Warto wspomniec, że w dolnej części przełyk wyściełany jest już nablonkiem jednowarstwowym walcowatym ;)
OdpowiedzUsuńNooo, tak właściwie ten nabłonek jednowarstwowy walcowaty się zaczyna już w przejściu przełyk - żołądek.. Więc tak by trzeba było to napisać chyba :) Bo w dolnej części to chyba za dużo powiedziane. Ale otworzę jeszcze Bochna dla pewności! :)
OdpowiedzUsuń