Książka do przeczytania! #1


Książka przeczytana, teraz mogę się Wam pochwalić i ją polecić 😊😍😷


Dzień 26 stycznia 1966 r. zapisał się w historii polskiej transplantologii jako przełomowy. To właśnie wtedy, 51 lat temu, po raz pierwszy w Polsce dokonano udanego przeszczepu nerki pobranej od zmarłego dawcy. Przeprowadzili go wybitni profesorowie Jan Nielubowicz oraz Tadeusz Orłowski w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Od tamtego momentu ta dziedzina medycyny przeżywa rozkwit. Przez minione półwiecze w naszym kraju dokonano ponad 20 tysięcy operacji przeszczepienia nerek.

Z okazji 50. rocznicy tego przełomowego wydarzenia powstał podręcznik „Medycyna transplantacyjna dla pielęgniarek” pod redakcją naukową dr hab. med. Jarosława Czerwińskiego oraz prof. dr hab. med. Piotra Małkowskiego. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL i pojawiła się na półkach księgarni w tym roku. Mimo tytułu, publikacja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, nie tylko pielęgniarek oddziałów transplantacyjnych, ale wszystkich oddziałów i jednostek, a  także do studentów na wydziałach medycznych, lekarzy i kursantów na koordynatorów transplantacyjnych.


Niniejszy podręcznik wyczerpująco porusza wiele aspektów związanych z przeszczepami. Po przeczytaniu kilku stron dowiedziałam się, jak wyglądają sprawy formalne i procedury podczas transplantacji, co to jest zgoda domniemana i jak działa Krajowa Lista Oczekujących na Przeszczepienie. Autorzy zwrócili szczególną uwagę na zasady, jakimi ma kierować się cały zespół transplantacyjny podczas wykonywania zabiegów na poszczególnych narządach. Są one pogrupowane w osobne rozdziały dotyczące przeszczepów tkankowych , komórkowych, trzustki, wątroby, serca, płuc, kończyn, twarzy, szpiku, komórek krwiotwórczych, a także rogówki. Poruszone są nie tylko kwestie dotyczące dorosłych, ale także dzieci i osób starszych.

Niektóre podrozdziały są w całości poświęcone pielęgniarkom przygotowującym się do uczestnictwa w zabiegu transplantacyjnym czy orzekaniu o śmierci mózgu. Ukazane są kolejne czynności, przygotowanie odpowiednich przyrządów czy pracy i organizacji na różnych poziomach systemu transplantacyjnego. Jako studentka medycyny znalazłam w podręczniku wiele niezbędnych informacji na temat samego przeprowadzania zabiegów, podstaw immunologii i odrzucania przeszczepów, wskazań do operacji, opieki okołooperacyjnej czy nawet stosowanego leczenia. Zainteresowały mnie również rozdziały poruszające kwestie historii medycyny transplantacyjnej czy statystyk przeszczepów w Polsce.

Tematyka opieki, żywienia, badań jest opisana nie tylko w stosunku do biorców narządów i przygotowania ich do zabiegu pod względem fizycznym i psychicznym, ale porusza też kwestie związane z dawcą. Dokładnie opisane są także procedury orzekania śmierci mózgu, kwalifikacji narządów i uzyskiwania zgodności tkankowej.

Atutem książki są liczne schematy, tabele czy ryciny ułatwiające wizualizację procedur. Jeden z ciekawszych rozdziałów podręcznika to strony poświęcone badaniom obrazowym dawców i biorców przeszczepów. Zdjęcia pochodzące między innymi z rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego i USG są dokładnie opisane i ukazują ważne aspekty związane z tematem publikacji.

Szata graficzna i oprawa książki jest przejrzysta i nowoczesna, format idealnie nadaje się do tego, aby wrzucić podręcznik do torby i przeczytać go od deski do deski. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz